Příběh polyfunkčního domu v Bystřici se píše nanovo

(Hutník 20.-26. listopadu 2013)

BYSTŘICE

O nové tváři centra obce s chloubou v podobě polyfunkčního domu sní Bystřičtí už od roku 2007. Ačkoliv uplynulo již šest let od doby, kdy zde měla nejvýraznější budova pětitisícové obce vyrůst, louka se stále jen vesele zelená. Původní projekt světlo světa nespatřil. Překazil ho rychlý nástup finanční krize. Nyní se věc konečně pohnula. Na scénu totiž nastoupil nový investor.

Louka místo stavby polyfunkčního domu Bystřice Centrum „Začali jsme přemýšlet o tom, jak obec vylepšit. A podle urbanistů je to právě centrum, co nám v Bystřici ještě chybí. Ačkoli jako centrum vnímáme kruhový objezd u úřadu, odborníkům se dopravní objekt jako vydefinování středu obce nezamlouval. Podle nich má sloužit především potřebám občanů," vysvětlil start projektu starosta Ladislav Olšar.

Proto se také začalo pracovat na myšlence výstavby polyfunkčního domu, který nabídne prostor pro obchody, lékaře, kanceláře i bydlení. Vyrůst měl na louce u obecního úřadu. Do snažení developerské společnosti Real Spektrum ovšem v roce 2009 vstoupila finanční krize a stavba zůstala jen na papíře. „Podle našeho názoru už stavební povolení po tolika letech padlo a smlouvou se proto již necítíme být vázáni," mínil Ladislav Olšar.

Příběh polyfunkčního domu se ovšem začne psát nanovo. Tentokrát pod hlavičkou společnosti Bystřice - Centrum a.s.. Společnost přebírá kontrolu nad celou stavbou a obci tak po předchozích developerech zbyl čistý stůl.

„O převodu práv stavby jsme vyjednávali dva měsíce, stavět se bude na obecním pozemku s právem stavby, který přejde do vlastnictví společnosti až po výstavbě," vysvětlil rozhodnutí zastupitelů starosta štím, že investor se také zavazuje, že součástí prací bude i kompletní úprava okolí a zřízení parkoviště. To ovšem zůstane ve správě obce. O konečné podobě nejvýraznější budovy Bystřice se bude ještě jednat. Konkrétně mají zastupitelé na mysli vykýře a fasádu budovy. Se samotnou stavbou se začne poté, co investor prověří všechna potřebná povolení.

Reportáže Bystřických minut
Polyfunkční dům v Bystřici počítá i s parkovacími místy

(Hutník 1.-7. října 2014)

BYSTŘICE

Po mnoha letech čekání se občané Bystřice konečně dočkají. V centru obce se totiž během podzimu začne budovat dlouhá léta plánovaný polyfunkční dům, který nejen dotvoří jeho vzhled, ale především zkvalitní zdejší občanskou vybavenost. Investorem, díky kterému polyfunkční dům vyroste, je společnost BYSTŘICE - CENTRUM a.s., a.s. Zhotovitel, který dům vybuduje, je vybírán právě v těchto dnech, v rámci posledního kola výběrového řízení. Září bylo ve stadiu finálních příprav na zahájení samotné výstavby polyfunkčního domu a realizace přeložek. Investice přitom vyjde řádově na desítky milionů korun.

Polyfunkční dům Bystřice Centrum V přízemí a prvním patře bude soustředěna občanská vybavenost. Přízemí budou tvořit prosto, ry pro tři obchody, kadeřnictví a lékárnu. Bude zde také sportovní bar. V prvním patře budou sídlit tři lékařské ordinace včetně zázemí s čekárnou, další tři komerčně využitelné prostory a také čtyři byty. V dalších patrech už jsou plánovány výhradně byty. Včetně těch z 1. patra jich celkově bude 24, z toho 10 mezonetového typu.

Občany Bystřice nicméně nyní zajímá, jestli bude během zhruba 15 měsíců trvající výstavby polyfunkčního domu výrazněji omezen provoz pro auta a chodce. "Chtěli jsme omezení snížit pouze na nezbytně nutnou úroveň, tedy jej co nejvíce minimalizovat. Máme k tornu zpracovaný samostatný projekt, který vznikl v spolupráci s obcí, policií a hasiči. Po většinu výstavby tak nebude například výrazněji omezen ani přechod od centra směrem k české ZŠ," řekl jeden z investorů Ján Moder.

Během budování domu by tak neměly být výrazněji omezeny ani stávající parkovací kapacity. Jak to ale bude s parkováním po dostavbě a zprovoznění polyfunkčního domu? „Dům se staví na pozemcích, kde nyní žádné parkoviště není. Kolem samotného domu vznikne celkově 36 nových parkovacích míst," upřesnil představitel investující společnosti Pavel Sajdok.
Dalších 13 vznikne po vybudování plnohodnotného parkoviště před obecním úřadem, kde se nyní nachází provizorně upravená plocha, nicméně neoficiálně využívaná pro parkování. Plocha bude investorem upravena na základě požadavku a rozhodnutí obce, která chce pozemek využít dílem na parkování a dílem pro obecnou zeleň.

Polyfunkční dům se dokončuje, nabídne ordinace, služby i byty

(Hutník)

BYSTŘICE

Výstavba polyfunkčního domu v centru obce, zahájená loni na podzim, je ve finální fázi. Termín dokončení, avizovaný investorem a provádějící stavební firmou, bude splněn. "V minulém týdnu jsme začali s kolaudačním procesem celého objektu. Během ledna a února se v prostorech budou postupně zabydlovat jednotlivé služby. Předpokládáme, že na jaře již hudou zdejším občanům k dispozici a v provozu" sdělil Třineckému hutníku představitel investora Pavel Sajdok.

Polyfunkční dům Bystřice Centrum V širokém spektru služeb má výrazné zastoupení zdravotnictví. Sídlit zde budou dva praktičtí lékaři, zubař, gynekolog, fyzioterapeut a také lékárna. Dále se v objektu usídlí kadeřnictví, prodejna bytových doplňků, butik a sportbar.
Neobsazený je ještě jeden další komerční prostor a jedna kancelář. V bytové části je v současné době k dispozici celkem 17 bytových jednotek. Byty nejsou určeny k prodeji, ale k dlouhodobým pronájmům.
"U sedmi bytů platí, že bud už je máme rezervovány pro dlouhodobý pronájem, anebo se o tom jedná. Dalších deset bytů je volných. Fámy o tom, že byty už zde nejsou, nebo že mají být primárně určeny pro hokejisty, jsou zcela nepravdivé.
Orientační informace o bytech lze nalézt rovněž na webových stránkách www.bystrice-centrum.cz" uvedl Pavel Sajdok.

V souvislosti s vybudováním polyfunkčního domu bylo nutné řešit také parkovací plochy. Kolem objektu bude 44 nových parkovacích míst, plus další čtyři místa pro invalidy. Původní parkovací plochy v centru byly zachovány, respektive jsou včetně autobusové zastávky řešeny v souladu se záměrem a rozhodnutím dřívějšího vedení obce. (IPL)

Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum

Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Stavba Polyfunkčního domu Bystřice Centrum Výkopy pod stavbu Polyfunkčního domu Bystřice Pozemek pro stavbu Polyfunkčního domu Bystřice